Coronavirus I

Coronavirus (COVID-19) with which the whole world is now fighting and it is not known how long individual countries will fight with it, and what will be its final effects. The virus originated in China and from there was spread to other countries. At first, many people thought it was just a strain of ordinary flu and that it wasn’t really dangerous. Many people underestimated the threat, no one could have guessed it would develop that way. There have been many films showing ideas about the deadly virus and its effects, no one thought that something like this could happen in reality. Watching news on television, we see what is currently happening in our country but also in other countries. What we see and hear seems unreal, it seems to us that it’s just a bad dream, unfortunately it’s our reality. In the 21st century, we heard about bird flu, swine flu, mad cow disease, but there has never been something like this. There is no shortage of people who believe that God has sent punishment to humanity. For many years we have heard about global warming and pollution of the earth. We see hurricanes, tornadoes, earthquakes, floods, drought and fires. We hear about terrorist attacks, people today experience many problems that they have no influence on, they are not able to predict them, often they do not know how to fight them. People are overwhelmed by fear, depression, feelings of helplessness and powerlessness. The question arises how to fight coronavirus? In war, people see an enemy and know how to defeat him, how to fight an enemy (coronavirus) that we do not know and we do not see him. Technological advances and advances in medicine give us hope, many scientists are looking for a medicine, vaccine, every day counts. It remains to try to follow the advice of others and hope that it will end soon.

 

 

Coronavirus (COVID-19) z którym walczy teraz cały świat i nie wiadomo jak długo będą z nim walczyły poszczególne kraje, oraz jakie będą jego finalne skutki. Wirus powstał w chinach i z tamtąd został rozniesiony do innych krajów. Na początku wielu ludzi myślało że to tylko odmiana zwykłej grypy i że to tak na prawdę nic grożnego. Wielu ludzi bagatelizowało zagrożenie, nikt nie mógł przypuszczać że to się tak rozwinie. Powstało wiele filmów pokazujących wyobrażenia na temat śmiercionośnego wirusa i jego skutków, nikt nie przypuszczał że coś takiego może się stać w rzeczywistości. Ogladając news w telewizji widzimy co się obecnie dzieje w naszym kraju ale także w innych krajach. To co widzimy i słyszymy wydaje sie nierealne, wydaje się nam że to tylko zły sen, niestety to nasza żeczywistość. W 21 wieku słyszeliśmy o ptasiej grypie, o świńskiej grypie, o chorobie szalonych krów, ale czegoś takiego jak teraz nigdy nie było. Nie brakuje ludzi którzy uważają że to Bóg zesłał na ludzkość karę. Od wielu lat słyszymy o globalnym ociepleniu, o zanieczyszczeniu ziemi. Widzimy huragany, trąby powietrzne, trzęsienia ziemi, powodzie, susze i pożary. Słyszymy o zamachach terrorystycznych, ludzie współcześnie doświadczają wielu probemów na które nie mają żadnego wpływu, nie są w stanie ich przewidzieć, często nie wiedza jak z nimi walczyć. Ludzi ogarnia strach, depresja, poczucie bezradności i bezsilności. Powstaje pytanie jak walczyć z koronawirusem ? Na wojnie ludzie widzą wroga i wiedzą jak go pokonać, jak walczyć z wrogiem ( koronawirusem) tórego nie znamy a do tego nie widzimy go. Postęp technologiczny oraz postępy w medycynie dają nam nadzieję, wielu naukowców szuka leku, szczepionki, liczy się każdy dzień. Pozostaje starać stosować się do rad innych i mieć nadzieję że to niedługo się skończy.

3 thoughts on “Coronavirus I”

  1. you are actually a good webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece. you have done a fantastic process on this matter!

  2. I will immediately grasp your rss as I can’t to find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please permit me know so that I could subscribe. Thanks.

  3. I simply want to mention I’m all new to blogs and honestly liked your web blog. Very likely I’m going to bookmark your website . You absolutely have perfect stories. With thanks for sharing with us your website page.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.